
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1 MHz |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 350 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 350 mA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Efficiency | 94 % |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 129
Distributors
pcbx
Unit Price$1.02125
Ext.Price$1.02125
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.02125 | $1.02125 |
| 10 | $0.83789 | $8.37890 |
| 25 | $0.76223 | $19.05575 |
| 50 | $0.69340 | $34.67000 |
| 100 | $0.63079 | $63.07900 |
| 300 | $0.60418 | $181.25400 |
| 500 | $0.57870 | $289.35000 |
| 1000 | $0.55581 | $555.81000 |
